16 Aralık 2014 Salı

Hyper-V üzerinde Switch Manager Yapılandırma Adım Adım (Resimli Anlatım)

Hyper'v de Virtual Switch Manager 3’e ayrılır.
 • External
 • Internal
 • Private
External Virtual Network

Bu network seçeneği bize Hyper-V sunucusu üstünde çalışan sanal makinelerinden bu network kısmına atanmış olanlarının hem bir birbirleri hem bir parent partition hem bir de hakikat ağ ortamıyla kontakt kurabilmelerini olanağı sağlar . Bu sayede ortamımıza hizmet vermekte durumda olan sunucularımız ( mesela DC, DHCP, KMS, Print vb.) ürün ortamında yer alan öbür sunucular ve client lar ile kontakt kurabilir ve üstlerinde çalışan hizmetler ortamda ki öbür client ları aracılığıyla kullanılabilir.

Bir evvelki çizimde Parent partition üstünde tek External Virtual Network oluşturduğumuzda esasında tek external virtual switch ve tek sanal network kartı oluşturulur. Sonrasında sanal network kartı external virtual switch üstünde ki tek sanal porta bağlanır. Benzer sürede Hyper-V sunucusu üstünde ki fizyolojik network kartı sanal olarak bu external network switchine bağlanır. Sunucu üstünde ki fizyolojik network kartı fizyolojik olarak ortamda yer alan fizyolojik switch e bağlanır. Bu sayede parent partition External Network Switch i faydalanarak fizyolojik ağ ortamına ulaşabilir. Hyper-V sunucusu üstünde tek External Virtual Network oluşturmak amaçlı Hyper-V Managerkonsolu üzerinden Virtual Network Manager kısmına girilir ve New Virtual Network-> External Virtual Network seçeneği seçilip Add butonuna tıklanır. Name kısmına tek ad verilir  ( Sözgelişi ExtVM Network).Connection Type kısmında Hyper-V sunucusu üstünde yer alan tek fizyolojik network kartı seçilir. Şayet benzer network kartı Hyper-V sunucusunun uzaktan idaresi içerisinde kullanılacak ise "Allow management operating system to share this network adapter" seçeneği de işaretlenir. Şayet bu network kartı tespit edecek tek vlan da kullanılacak ise "Enable virtual LAN identification for management operating system" seçeneği işaretlenerek alakalı VLAN ID yazılır ve OK tıklanarak işlem bitirir .

NOT: Oluşturulmak istenen herbir External Virtual Network amaçlı Hyper-V sunucusu üstünde tek fizyolojik network kartı bulunmak zorundadır.
Internal Virtual Network

Bu network seçeneği bize Hyper-V sunucusu üzerinde çalışan sanal makinelerinden bu network bölümüne atanmış olanlarının hem birbirleri hem de parent partition ile iletişim kurabilmelerini sağlarken gerçek ağ ortamına çıkamaz ve burada ki yapılar ile iletişim kuramazlar.
Bir önceki resimde Parent partition üzerinde bir Internal Virtual Network oluşturduğumuzda aslında bir internal virtual switch oluşturulur. Ardından sanal network kartı internal virtual switch üzerinde ki bir sanal porta bağlanır. Hyper-V sunucusu üzerinde bir Internal Virtual Network oluşturmak için Hyper-V Manager konsolu üzerinden Virtual Network Manager bölümüne girilir ve New Virtual Network–> Internal Virtual Network seçeneği seçilip Add butonuna tıklanır. Name bölümüne bir isim verilir (Örneğin IntVM Network).
 
Private Virtual Network

Bu network seçeneği bize Hyper-V sunucusu üzerinde çalışan sanal makinelerinden bu network bölümüne atanmış olanlarının sadece birbirleri ile iletişim kurabilmelerini sağlarken  gerçek ağ ortamına çıkamaz ve parent partition dahil burada ki yapılar ile iletişim kuramazlar.

Bir önceki resimde Parent partition üzerinde bir Private Virtual Network oluşturduğumuzda aslında bir private virtual switch oluşturulur. Hyper-V sunucusu üzerinde bir Private Virtual Network oluşturmak için Hyper-V Manager konsolu üzerinden Virtual Network Manager bölümüne girilir ve New Virtual Network–> Private Virtual Network seçeneği seçilip Add butonuna tıklanır. Name bölümüne bir isim verilir (Örneğin PrivVM Network).

Private virtual network sayesinde dış network ortamından tamamen bağımsız olan bir test platformunu Hyper-V sunucularımız üzerinde hayata geçirebiliriz.

 


 


Share this post
 • Share to Facebook
 • Share to Twitter
 • Share to Google+
 • Share to Stumble Upon
 • Share to Evernote
 • Share to Blogger
 • Share to Email
 • Share to Yahoo Messenger
 • More...

0 yorum

İlgili makalede Sistem Uzmanı | Sistem ve Ağ Uzmanlığı hakkında bilgiler ve detaylı içerikler yer almaktadır. Sistem Uzmanı | Sistem ve Ağ Uzmanlığı videolarının da bulunduğu içerik ile ilgili yorumlarınızı aşağıda yer alan yorum panelinden yapabilirsiniz.

 
© Sistem Uzmanı | Sistem ve Ağ Uzmanlığı
By Sosyal Medya Yöneticisi | Ercanatay.com
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0
Posts RSSComments RSS
Back to top